Historie PILATES

Joseph H. Pilates měl rád život. Sám říkal: 

"Doporučuji všem moje cvičení, udělá Vás šťastnějšími. Od té doby co cvičím jsem nebyl nemocný, nebral jsem nikdy ani Aspirin. Jím to co mám rád (např. steak). Kdyby lidi viděli jak žiju - nevěřili by tomu - občas i kouřím (doutníky), piju víno a miluji. Láska! Bez té jste mrtví!" 

Zakladatel PILATES, této jedinečné metody, pan J.H.PILATES se narodil v Německu, žil v letech 1880-1967. Byl křehké a slabé dítě trpící astmatem, křivicí a revmatickou horečkou. Byl však odhodlán svůj handicap překonat, proto kombinoval různé formy cvičení jako např. jógu, gymnastiku, tanec, box, lyžování. Z každé metody si vybral některé prvky, které pokládal za tělu nejprospěšnější, a postupně z nich vytvořil metodu vlastní kterou zpočátku nazýval The Art Contrology - Umění svalové kontroly - a kterou začal vyučovat kolem roku 1900.

Během první světové války byl internován do Anglie, tam pracoval mimo jiné jako ošetřovatel na ostrově Man. Zde pro nepohyblivé pacienty upoutané na lůžko použil poprvé své metody cvičení.

Pilates si již tehdy uvědomoval, že cvičení je pro každého dostupné, jelikož je finančně nenáročné. V roce 1926 se přestěhoval do USA, kde si v New Yorku téhož roku založil své vlastní studio PILATAS. Získal mnoho příznivců i z řad slavných osobností, především herců a tanečníků. V současné době tuto metodu využívá Sharon Stone, Martina Navrátilová, Tiger Woods, Madonna, Uma Thurman a další světoznámé celebrity.