Vzpírání

Vzpírání není jen bezhlavé zvedání činek!

Definice by zněla asi tak, že vzpírání je jeden z původních olympijských sportů. Postupem času se měnil a modifikoval až do dnešní podoby. Ale takovou definici si můžete přečíst na wikipedii. Jádro pudla je v tom, dostat činku s co největší váhou nad hlavu. No a tohle snažení nám ještě ztížil nějaký človíček, který dal tomuto sportu pravidla. Stručně a jednoduše řečeno, tak vzpírání se skládá z trhu a nadhozu.

Trh

Sice tato disciplína vypadá jednoduše, ale pro mnoho lidí je však mnohem těžší než nadhoz. Pro mě je jednodušší právě trh, protože je to vyloženě dynamická disciplína. Ale co si budeme povídat, tisíc lidí, tisíc chutí.

Teď trošku prakticky. Trh se dá nakouskovat do několika částí, ale nejdůležitější je: výtah a dřep. Tyto dvě části a všechno mezi nimi je snad to nejtěžší, co na trhu je.

Nadhoz

Je složen ze dvou částí, a to přemístění, (to je ta část, kdy si přeješ, aby si neměl nohy, ale hydrauliku). Jedná se o moment, kdy činka putuje ze země na ramena, ve vzpěračském slangu na prsa. Na to hned navazuje druhá část a to výraz. Úkol je jasný, dostat činu z ramen nad hlavu. No ono se to snadněji řekne, než udělá... ale to platí asi u každého sportu!